• Bez kategorii

Lokaty bankowe – w jaki sposób zwiększyć ich użyteczność?

Lokata bankowa to jedno z najpopularniejszych narzędzi oszczędnościowych dostępnych w bankach detalicznych. Ludzie jednak nie chcą zakładać lokat bankowych w okresie obowiązywania bardzo niskich stóp procentowych, o czym mówią wyraźnie najnowsze statystyki branżowe. W jaki sposób zatem zwiększyć użyteczność lokat bankowych i czy faktycznie warto z nich rezygnować, nawet przy bardzo niskich stopach procentowych. O tym kilka słów w poniższym artykule.

Sposoby na osiągnięcie maksymalnej użyteczności lokat bankowych

Jedna z najważniejszych zasad związanych ze zwiększaniem użyteczności lokat bankowych polega na monitorowaniu polityki monetarnej, a co za tym idzie wysokości stóp procentowych. Przy bardzo niskich stopach procentowych opłacalność lokaty bankowej jest wątpliwa, ale jednak w dalszym ciągu ochrania oszczędności przed inflacją. Przy wysokich stopach procentowych zakładanie lokaty bankowej to bardzo dobra decyzja. Najlepszy moment na zakładanie lokaty bankowej to pierwsze podniesienia stóp procentowych, gdzie jeszcze inflacja nie zdążyła wspiąć się na wyższe poziomy. Inflacja kształtuje się bowiem z dużym opóźnieniem w stosunku do działań podejmowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP). Warto również monitorować lokaty promocyjne, czy lokaty o specjalistycznym charakterze. Preferencyjne warunki lokat bankowych pojawiają się, np. od wyższych poziomów oszczędności. Jeżeli posiadasz kapitał na poziomie ponad 200 000 złotych trafiasz do bazy klientów VIP banków detalicznych. Im wyższe poziomy oszczędności, tym naturalnie warunki współpracy lepsze. Użyteczność lokat bankowych zwiększa akumulowanie wypracowanego zysku, a nie konsumpcja bieżąca. Dodatkowo postaraj się dodawać do lokaty dodatkowe środki, aby wygenerować jeszcze większe zyski. Największa bolączka nowoczesnych lokat bankowych to podatek od zysków kapitałowych. Wynosi, aż 19%, co jest dużą przeszkodą w zaangażowanie pod lokaty bankowe. Na razie nie widać planów obniżenia, czy zmiany podatku Belki, od zysków kapitałowych. Nie musisz zostawać z lokatą bankową w jednym banku komercyjnym. Najlepiej przenosisz kapitał pomiędzy wszystkie dostępne lokaty promocyjne. W ten sposób jesteś w stanie wygenerować naprawdę spore stopy zwrotu, bez żadnego ryzyka. Przy poziomie około 200 000 złotych nawet po bankructwie banku detalicznego zobowiązanie za wypłatę lokat bankowych podejmuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a zatem w praktyce niczym nie ryzykujesz.

Łączenie lokaty z innymi inwestycjami

Efektywny sposób na zbudowanie sporych oszczędności to łączenie lokat bankowych z instrumentami inwestycyjnymi charakteryzującymi się nieco większym ryzykiem. Najlepsze połączenie, stosunkowo bezpieczne to lokaty bankowe, najlepiej progresywne, czy rentierskie lub VIP i akcji spółek dywidendowych z indeksu WIG 30. Oczywiście do wytypowania właściwych inwestycji potrzebujesz wiedzy o analizie fundamentalnej i technicznej. Moment wejścia do instrumentu rozpoznasz na wykresie, ale to wymaga nieco większego zaangażowania edukacyjnego.

Lokaty użyteczne pod warunkiem precyzyjnej analizy warunków gospodarczych

Użyteczność lokaty bankowej spada wraz z obniżeniem stóp procentowych, ale można temu zaradzić przez stosowanie progresji w oszczędzaniu, czy przez dopasowanie wyłącznie lokat promocyjnych w portfelu inwestycyjnym. Dodatkowo warto analizować szczególnie warunki zakładania wskazanego narzędzia oszczędnościowego, aby nie narazić się na dodatkowe koszty. Czy znasz inne sprawdzone sposoby na zwiększanie użyteczności lokat bankowych?

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.