• Bez kategorii

Jak w najprostszy sposób zarobić trochę grosza?

Każdemu zależy na pieniądzach, trudno ukryć ten fakt. Robienie oszczędności jest niezwykle ważne, warto odkładać nawet małe kwoty, jeśli wdanym momencie powodzi nam się nieco lepiej, aby za jakiś czas nie martwić się o swoją przyszłość. Warto również oszczędzać, aby móc na przykład bez wyrzutów sumienia wyjechać na dwutygodniowe wakacje, nie rujnując przy tym domowego budżetu. Gdzie jednak przechowywać swoje oszczędności? Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że większość z nas trzyma je w powszechnie znanej skarpecie lub śwince-skarbonce. A może warto by powierzyć nasze pieniądze instytucji zajmującej się na co dzień pieniędzmi, czyli bankowi? W banku nasze pieniądze będą z pewnością o wiele bardziej bezpieczne. Przede wszystkim możemy być spokojni, gdyż pieniądzom ulokowanym w baku nie grozi kradzież ani przypadkowe zgubienie, co często zdarza się, gdy przechowujemy spore kwoty w domu. Pieniądze są również o tyle bezpieczniejsze, że nie czujemy pokus i nie podbieramy małych kwot z myślą, że po wypłacie włożymy je z powrotem do koperty/świni/skarpety. Zazwyczaj i tak pożyczka tam nie wraca.

A więc – po lokatę marsz!

Najlepszym rozwiązaniem jest zatem lokata bankowa. Jak jednak zorientować się w gąszczu usług oferowanych przez banki? Na początek powinniśmy zdać sobie sprawę, jaką w ogóle kwotę chcemy umieścić na lokacie. Większość banków oferuje podobne typy lokat, mogące różnić się jednak oprocentowaniem. Najbardziej zasadniczym podziałem lokat jest ten na krótkoterminowe i długoterminowe. Jeżeli jesteśmy pewni, że możemy zamrozić pieniądze na dłuższy okres, warto wybrać lokatę długoterminową. Ciekawym rozwiązaniem jest lokata rentierska – wtedy bank co miesiąc przelewa na konto odsetki, które narosły od wpłaconej kwoty. Ten rodzaj lokaty sprawdza się jednak zwłaszcza w przypadku, gdy dysponowaliśmy naprawdę dużą sumą. Dla niektórych osób sprawdzą się lokaty typu overnight – pieniądze pracują na niej tylko wtedy, gdy teoretycznie śpimy, czyli w nocy. Najpopularniejsze nadal są jednak albo wspomniane lokaty długoterminowe, albo tak zwane dynamiczne. Najlepiej będzie, jeśli udamy się do banku i zapytamy, jaki rodzaj lokaty będzie najbardziej odpowiedni wobec naszych oczekiwań i kwoty, jaką dysponujemy.

Na jaką lokatę się zdecydować?

Najlepiej wybór lokaty skonsultować ze specjalistą. Jeżeli zależy nam na możliwości wcześniejszej wypłaty środków, zarobimy na takiej lokacie mniej niż na tradycyjnej, gdyż oprocentowanie jest niższe. Jest to jednak dobra opcja dla osób posiadających spory kapitał. Lokaty bankowe tak zwane długoterminowe są z jednej strony bardziej korzystne z powodu wysokiego oprocentowania, ale jeśli przyjdzie nam nagle odebrać wpłacone środki, nie ma co liczyć na duże odsetki, gdyż te przepadną. Jak widać zatem, wybór lokat jest ogromny. Wybór odpowiedniej jest uzależniony od wielu czynników, z których najbardziej istotna jest posiadana kwota, następnie to, czy musimy mieć możliwość wcześniejszej wypłaty pieniędzy, wreszcie fakt, czego oczekujemy od lokaty. Jeśli chcemy po prostu bezpiecznie przechowywać pieniądze, a nie zależy nam na zarobku, lokata jest najlepszym rozwiązaniem.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.