• Bez kategorii

Kiedy lokaty bankowe stają się najbardziej opłacalne?

Uwzględnienie lokaty bankowej w profesjonalnej strategii inwestycyjnej to bardzo dobre rozwiązanie. Pojawia się jednak problem opłacalności lokat bankowych przy stosunkowo niskich stopach procentowych notowanych w gospodarce. Co zatem zrobić, aby wpłynąć maksymalnie na opłacalność lokat bankowych? Jaką rolę poza tym pełną lokaty bankowe w strategiach inwestycyjnych? W artykule znajdziesz kilka kluczowych wskazówek.

Kiedy lokaty bankowe można uznać za opłacalne?

Największą opłacalnością lokaty bankowe charakteryzują się przy wysokich stopach procentowych, a jednocześnie w miarę stabilnej inflacji. W ten sposób otrzymujesz spore oprocentowanie realne. Realny zysk z lokaty bankowej to różnica pomiędzy oprocentowaniem nominalnym, inflacją na poziomie rocznym, a także stopą podatku. Akurat w Polsce lokaty bankowe są opodatkowane na poziomie 19% rocznie. Strategia rozwoju kraju powinna promować nieopodatkowane lokaty bankowe, a także liczne inwestycje na rynku kapitałowym. Podatek w takiej wysokości ogranicza zdecydowanie zainteresowanie instrumentami oszczędnościowymi i inwestycyjnymi o nieco większej strukturze ryzyka. Ponadto lokata bankowa opłaca się przy odkładaniu stosunkowo dużego kapitału. Banki detaliczne negocjują oprocentowanie lokaty bankowej już od poziomu 100 000 złotych. Im więcej środków posiadasz, tym lepsze warunki oszczędzania, w tym rentierskie. Akurat lokata rentierska przy sporym kapitale to ciekawy pomysł na uzyskanie niezależności ekonomicznej. W ten sposób bank detaliczny wypłaca ci co miesiąc umówioną kwotę. Lokata bankowa jest również opłacalna dla nowych klientów instytucji finansowych. Lokaty promocyjne to bardzo popularna kategoria. Dzięki lokatom promocyjnym i przenoszeniu kapitału pomiędzy bankami jesteś w stanie uzyskać oprocentowanie na poziomie 3 – 4% rocznie bez żadnego ryzyka. Przy uwzględnieniu inwestycji w spółki dywidendowe to całkiem opłacalna perspektywa generowania stabilnego zysku. Standardowo maksymalna opłacalność dotyczy lokat długoterminowych. Krótkoterminowe lokaty wyróżniają się zawsze nieco mniejszym oprocentowaniem.

Jak najlepiej wykorzystać potencjał lokat bankowych?

Lokata bankowa służy przede wszystkim do zabezpieczania zysków z poważniejszych inwestycji. Poza tym zyski z lokaty pozwalają najczęściej pokryć opłaty za rachunek osobisty i umożliwiają generowanie dodatkowego kapitału emerytalnego pod warunkiem stałego wzrostu kapitału. Potencjał lokat bankowych wykorzystasz najlepiej przez przenoszenie kapitału między instytucjami finansowymi (dywersyfikacja), a także przez rozdzielenie środków pomiędzy lokaty długoterminowe, a krótkoterminowe. W ten sposób nie ograniczysz się w kwestiach płynności. W strategii inwestycyjnej lokaty bankowe pełną bardzo ważną funkcję. Chronią inwestora przed podejmowaniem zbyt ryzykownych decyzji. Pieniądze z rachunku maklerskiego możesz w każdej chwili przesunąć na lokaty. Stopy procentowe zmieniają się z czasem, więc lokata bankowa po okresie bardzo niskich stóp procentowych, prawdopodobnie w 2018 roku znowu zyska uznanie klientów. Liczne promocyjne warunki zakładania lokat gwarantują podniesienie zysku. Im większy kapitał posiadasz, tym lepsze warunki negocjacyjne z dużymi instytucjami finansowymi.

Zabezpieczenie kapitału kluczowe

Lokata bankowa to doskonały instrument do zabezpieczenia dużego kapitału przed inflacją i pochopnymi decyzjami inwestycyjnymi. Przy dużym kapitale lokata bankowa to szansa zbudowania niezależności ekonomicznej. Czy skorzystasz z powyższych wskazówek?

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.