Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Myślisz o zaciągnięciu kredytu gotówkowego? W takim razie na pewno będziesz szukać takiej opcji kredytu, która będzie najtańsza. W jaki sposób możemy to zrobić?

Jeśli zależy nam na tym, by zaciągnąć najlepszy kredyt gotówkowy, musimy dokładnie przejrzeć dostępne opcje kredytowe oraz dobrze zastanowić się nad naszą decyzją. Nie działajmy pod wpływem chwili, spontanicznie czy pod presją czasu. Wtedy możemy podjąć pochopną decyzję, a jej konsekwencje będą widoczne przez długi czas. Takie nierozważne działanie może nas sporo kosztować.

Jak wybrać kredy?

Jakie cechy posiada dobry kredyt gotówkowy? Przede wszystkim to taki kredyt, który jest stosunkowo tani, a jego wysokość oraz długość jest dostosowana do naszych potrzeb. Dostęp do pożyczonej kwoty powinien też być stosunkowo łatwy. To jednak nie wszystko. Podczas wybierania właściwego dla nas kredytu powinniśmy też zwrócić uwagę na nasze zdolności finansowe, które będą przekładały się na szanse terminowej spłaty. Zbyt wysokie raty mogą nastręczyć nam kłopotów finansowych. Z kolei zbyt niskie raty wydłużą okres kredytowania i zwiększą koszty kredytu. Dlatego powinniśmy zbalansować ten czynniki.

Podczas wybierania właściwego kredytu powinniśmy zwrócić uwagę również na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania RRSO, warto też poszukać kredytów na preferencyjnych warunkach dla danych grup zawodowych. RRSO wyrażone jest w procentach w skali roku. W przeciwieństwie do oprocentowania zawiera także dodatkowe koszty. Instytucje bankowe muszą podać informacje dotyczące tego, jakie koszty zostały w nim uwzględnione. Porównując te dane z tymi zawartymi w tabeli opłat, będziemy mogli oszacować całkowity koszt kredytu. Kolejnym wskaźnikiem są opłaty za ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Są to zazwyczaj dodatkowe koszty wymagane podczas zawierania kredytu. Wśród nich znajduje się między innymi ubezpieczenie kredytu, które ma chronić bank przed naszą niewypłacalnością. Nas będzie z kolei ratować w razie problemów z ewentualną spłatą, np. w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Jednak podejmując decyzję o skorzystaniu z ubezpieczenia warto zwrócić szczególną uwagę na zakres obowiązywania umowy. Czasami może okazać się, że ochrona tego rodzaju będzie nieskuteczna w naszym przypadku. Jeśli nie odpowiada nam oferta banku zawsze możemy skorzystać z oferty innego banku lub nie decydować się na ubezpieczenie w ogóle. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z oferty innej placówki, wtedy warto pamiętać o tym, by spełnić oczekiwania banku względem wysokości i zakresu ubezpieczenia. W przeciwnym razie bank może odmówić nam udzielenia kredytu.

Rozważając zaciągnięcie kredytu warto też wziąć pod wagę koszty dodatkowych usług. Część z nich jest dodatkowo płatna. Mowa tutaj np. o kosztach za sporządzenie aneksu do umowy, zmiany w harmonogramie spłat kredytu czy wakacje kredytowe. Dlatego przed zaciągnięciem kredytu warto upewnić się, czy nasza oferta przewiduje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu i czy będziemy w stanie zrobić to bezpłatnie. Przed podpisaniem umowy przejrzyjmy dokładnie tabelę opłat i prowizji i zastanówmy się nad tym, czy w przyszłości będziemy chcieli skorzystać z niektórych opcji, bo jeśli tak, to pamiętajmy, że będą one płatne. W ramach dodatkowych opłat może znaleźć się również opłata za otwarcie konta, które bywa niekiedy koniecznością, warto dowiedzieć się również w tym względzie, czy jest to koniecznością. Jednym słowem, przed zaciągnięciem kredytu koniecznie dowiedzmy się, jakie są wszelkie dodatkowe opłaty związane z kredytem. Unikniemy niemiłego zaskoczenia.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.