Typy lokat bankowych

Dorosłe życie wiąże się z dodatkowymi możliwościami. Oczywiście to jednak nie tylko same przyjemności. Wraz z dorosłym życiem czeka na nas dużo obowiązków, oraz (niekiedy trudnych) decyzji do podjęcia. Jedną z nich jest decyzja o rozpoczęciu oszczędzania na przyszłość. Nie tylko na naszą przyszłość. Także na przyszłość naszych dzieci, na dom, na firmę, lub na cokolwiek innego. W każdym razie – oszczędzać warto. Najlepiej na lokacie bankowej, gdyż wówczas mamy pewność zarobku, nie ryzykujemy utratą naszego majątku. Warto jednak wiedzieć, którą lokatę wybrać.

Lokata krótkoterminowa.

Lokaty krótkoterminowe pozwalają na pewien zarobek, nie zmuszając nas jednocześnie do oddania bankowi naszych pieniędzy na długi czas. Dzięki temu, jeśli wiemy, że na razie nadprogramowe pieniądze nie będą nam potrzebne, możemy zostawić je w banku i pozwolić, by nieco na siebie zarobiły. To dobre wyjście, dużo lepsze niż włożenie ich do szafy. Na lokacie krótkoterminowej nie jesteśmy jednak w stanie zarobić wiele – trwa ona krótko i ma niższy procent.

Lokata długoterminowa.

Lokaty długoterminowe znacznie różnią się od krótkoterminowych. Przede wszystkim – zawieramy je na dużo dłuższy okres. Na przykład na kilka lub kilkanaście lat. Możemy na przykład odkładać na studia dla naszego dziecka, możemy też na samochód, dom, lub cokolwiek innego. W przypadku lokaty długoterminowej – przeważnie przyświeca nam jeden, konkretny cel. Tutaj możemy liczyć na większy procent, gdyż bank ma dużo czasu na obracanie naszymi pieniędzmi. Musimy jednak uważać – jeśli zechcemy wcześniej wypłacić nasze pieniądze – możemy stracić większość, a nawet wszystkie nasze odsetki. To byłaby ogromna strata, więc lepiej dobrze taką decyzję przemyśleć.

Lokata progresywna.

Lokata progresywna to swego rodzaju kompromis między dwiema powyższymi lokatami. W przypadku lokaty progresywnej mimo, iż zakładamy ją na z góry określony czas, możemy w każdej chwili podjąć nasze pieniądze bez utraty wcześniej zarobionych odsetek. Nie jest jednak taż tak pięknie i prosto. W przypadku lokaty progresywnej procent rośnie z czasem. Najmniejszy będzie w pierwszym miesiącu, potem będzie co jakiś czas wzrastał. Wszystko po to, by bank miał jakieś zabezpieczenie. Choć na tej lokacie stracimy znacznie mniej w przypadku wcześniejszej wypłaty, lepiej zostawić na niej pieniądze do samego końca, jeśli mamy taką możliwość. Zawsze zarobimy wtedy więcej. Wybór lokaty należy oczywiście tylko i wyłącznie do nas. Znając ich najbardziej typowe przykłady – możemy przeanalizować ilość pieniędzy jakie posiadamy, nasz cel, a także to, na jak długo możemy je zostawić na lokacie bankowej. Gdy już to przemyślimy – możemy udawać się prosto do banku.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.