Lokata bankowa

Nie każdy człowiek musi znać się na bankowości, ale każdy, kto chce z oferty banku skorzystać, powinien znać przynajmniej podstawowe informacje. Podobno za głupotę się płaci, ale lepiej, aby klienci banku nie płacili za nieświadomość lub brak odpowiednich kompetencji.

Czym więc jest lokata bankowa? Na wielu stronach definiują ją jako pożyczkę dla banku. W zamian za pożyczenie bankowi pieniędzy, klient otrzymuje odpowiednie odsetki jako wynagrodzenie za powierzenie środków bankowi. Dzięki w ten sposób pożyczonym pieniądzom, bank ma możliwość oferować kredyty innym klientom. Bez lokat nie znalazłby na to odpowiednich środków.

Lokata inaczej jest nazwana depozytem bankowym. Ponieważ wiąże się z otrzymaniem odsetek, a więc zwiększeniem swoich środków, można to również określić jako inwestycję. Jest to również najpopularniejszy w ostatnich czasach i najbezpieczniejszy środek deponowania pieniędzy.

Oprocentowanie lokat, a więc wysokość odsetek, zależy od aktualnej stopy redyskontowej. Mają one wpływ nie tylko na oprocentowanie lokat, ale również kredytów.

Klient może się na nią zdecydować korzystając z oferty banku lub instytucji finansowej. Do założenia takiej lokaty potrzeba znacznie mniej dokumentów, niż w przypadku pożyczania pieniędzy od banku. Z pewnością będzie trzeba otworzyć w danym banku rachunek, a więc mieć ze sobą dowód osobisty. Najłatwiej założyć lokatę w swoim banku. Wystarczy kliknąć odpowiednią ikonkę, wybrać odpowiednią lokatę i przelać środki. Lokata będzie cały czas widoczna na naszym koncie razem z odsetkami.

Przed wyborem należy się zastanowić nad odpowiednią lokatą. Odnawialna, która po upływanie określonego czasu automatycznie tworzy drugą lokatę z uwzględnieniem odsetek, lub nieodnawialna, w której po upływie tego czasu środki zostaną przelane z powrotem na konto klienta wraz z odsetkami.

Należy pamiętać, że odsetki klient otrzymuje tylko po upłynięciu czasu określonego w umowie. Zrezygnować z lokaty i przerwać ją klient ma prawo w każdym momencie. Odsetki jednak otrzyma tylko po upłynięciu tego czasu. Oznacza to, że wypłata środków przed terminem, nawet jeśli brakuje tylko 1 dnia, skutkuje utratą prawa do odsetek.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.