Lokaty bankowe dla oszczędnych

Jeżeli posiadamy jakiekolwiek oszczędności, nie powinniśmy podejmować decyzji o trzymaniu ich na koncie osobistym ROR. Nie należy również uparcie trzymać ich upchanych po kątach na czarną godzinę. W ten sposób zaoszczędzona gotówka nie ma szansy na wypracowanie dla nas zysku. Lokaty bankowe są doskonałym sposobem na podwojenie oszczędności bez konieczności jakiekolwiek ryzyka. Lokaty terminowe oraz inwestycyjne to jedne z najpopularniejszych rozwiązań finansowych na obecnym rynku bankowym. Wybór odpowiedniej opcji będzie bowiem decydował o tym, ile w gruncie rzeczy będziemy w stanie zaoszczędzić. Lokaty bankowe nie są produktem w żadnym wypadku skomplikowanym. Ich założenie jest bardzo proste i powinien sobie z tym poradzić praktycznie każdy, nawet nie do końca zorientowany w zasadach bankowości. Jedyne co musimy zrobić, to wpłacić wybraną przez siebie kwotę na lokatę bankową. Kwota oraz okres, przez jaki nasze pieniądze będą wypracowywały dla nas profit, są zależne tylko i wyłącznie od nas samych. W niektórych przypadkach jednak banki nakładają pewne ograniczenia. Dotyczą one przeważnie minimalnej oraz maksymalnej liczby posiadanych lokat. Pieniądze wraz z naliczonymi odsetkami wypłacane są w chwili wygaśnięcia lokaty.

Lokata terminowa i odnawialna

Lokaty bankowe nazywane są fachowo depozytem bankowym, jest produktem finansowym oferowanym głównie przez obecne na rodzimym rynku placówki bankowe. Warto wiedzieć, że założenie takiej lokaty działa z korzyścią zarówno dla samego klienta, jak również, a może i przede wszystkim dla banku. Dzięki naszym lokatom banki pozyskują kapitał potrzebny m. in. do finansowania kredytów. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów lokat bankowych, do których należą przede wszystkim: lokata terminowa, która zakładana jest na z góry określony termin. Możemy wyróżnić tu zarówno lokaty jednodniowe, zakładane tylko i wyłącznie przez klientów dysponujących grubszą gotówką, lokaty tygodniowe, zakładane na siedem dni, lub lokaty odnawialne, które przedłużane są automatycznie po upływie terminu lokaty.

Lokaty rentierskie, nocne i progresywne

Pragnąc zagłębić się nieco bardziej w tematykę lokat bankowych, warto wymienić również te mniej popularne, jednak coraz częściej zakładane przez klientów. Lokata bankowa nazywana fachowo rentierską to lokata stworzona z myślą o tych, których oszczędności wynoszą nieco więcej niż kilkaset złotych. W przypadku tej lokaty mamy możliwość regularnego wypłacania naliczonych przez bank odsetek, np. raz w miesiącu czy raz na kwartał. Lokata nocna z kolei pracuje na naszą korzyść tylko i wyłącznie przez jedną noc. To również propozycja dla tych, którzy dysponują trochę większą gotówką. W przypadku lokaty nocnej mamy możliwość negocjowania wysokości oprocentowania. Lokaty progresywne to takie, w których oprocentowanie narasta w miesięcznych odstępach czasu. Co ciekawe, można z niej zrezygnować w praktycznie dowolnym momencie, bez konieczności utraty zaoszczędzonych w między czasie odsetek. W praktyce wygląda to mniej więcej w taki sposób, że podejmując decyzję o wcześniejszym zakończeniu lokaty, odsetki zostaną naliczone za każdy zakończony miesiąc, bazując na oprocentowaniu właściwym dla każdego miesiąca. Lokaty bankowe, choć są jednym z najpopularniejszych rozwiązań oszczędnościowych, przed ich założeniem, należy bardzo dokładnie przeanalizować oprocentowanie najpopularniejszych z nich, aby upewnić się, która z dostępnych na rynku opcji jest dla nas najbardziej odpowiednia.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.