• Bez kategorii

Jak założyć dobrą lokatę?

Lokaty należą niewątpliwie do jednych z najpopularniejszych produktów bankowych oraz do popularnych sposobów bezpiecznego inwestowania. Zysk z lokaty jest praktycznie pewny, a dodatkowo wpłacone środki są zabezpieczone gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zysk nie będzie może największy w porównaniu choćby do zysków, jakie można osiągnąć przy udanych inwestycjach giełdowych, ale przy dobrym wyborze lokaty będzie to zysk na przyzwoitym poziomie. Jeśli dodamy do tego właśnie duże bezpieczeństwo inwestycji, lokata bankowa będzie czymś, czym warto się zainteresować.

Jak dobrze wybrać?

Na rynku produktów finansowych dostępnych jest bardzo wiele lokat, które charakteryzują się różnymi parametrami. Dlatego tez trzeba wiedzieć, co jest tak naprawdę ważne i czym się właściwie kierować, aby dobrze wybrać. Przed wyborem lokaty musimy przede wszystkim zastanowić się, na jak długo jesteśmy w stanie ulokować pieniądze. Jeśli wpłacimy na lokatę środki, to nie będziemy mogli wybrać ich przed upływem terminu lokaty. Dokonanie wcześniejszej wypłaty środków spowoduje bowiem utratę większości wypracowanych już odsetek. Dlatego też w przypadku, kiedy środki będziemy potrzebować w niedalekiej przyszłości, to warto pomyśleć raczej o jakiejś lokacie krótkoterminowej (np. miesięcznej, czy kwartalnej). Z kolei, w przypadku dysponowania wolnymi środkami przez dłuższy czas można pomyśleć bez obaw o lokacie długoterminowej, czyli na przykład rocznej, albo dwuletniej.

Oprocentowanie i kapitalizacja odsetek

Inne ważne sprawy związane z wyborem lokaty, to te przekładające się na wysokość zysków. Do nich należy niewątpliwie wysokość oprocentowania i najbardziej korzystne będą oczywiście lokaty z możliwie najwyższym oprocentowaniem. Jednak nie tylko jego wysokość się liczy, ale również jego rodzaj. Chodzi tu o wybór pomiędzy oprocentowaniem stałym i zmiennym. Ten właśnie wybór będzie decydował o tym, czy oprocentowanie będzie podlegać na bieżąco zmianom pod wpływem zmian stóp procentowych. Jeśli wybierzemy stałe oprocentowanie, to w zasadzie niezależnie od tego, jak będą się kształtować stopy procentowe, będzie ono cały czas na takiej samej wysokości. Jest to więc opcja dość bezpieczna. Z kolei decydując się na zmienne oprocentowanie możemy zyskać więcej w przypadku podwyżki stóp lub też mniej, kiedy zostaną one obniżone. Mówiąc o zyskach z lokaty nie sposób nie wspomnieć też o kwestii kapitalizacji odsetek, czyli włączaniu ich do kapitału, który stanowi następnie podstawę do naliczania kolejnych odsetek. Dlatego też im częstsza będzie kapitalizacja, tym lepiej, gdyż przy wyższej podstawie, większe będą naliczane zyski.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.