Zarób na własnym kapitale – załóż lokatę bankową

Jak często zdarzało się, że miałeś ochotę kupić coś, co przekraczało Twój domowy budżet? Dla przykładu – zepsuł się telewizor, a akurat zaczyna się mundial, lub trwa Twój ukochany serial. Ciężko wyobrazić sobie, że moglibyśmy tego nie obejrzeć prawda? To jednak najbardziej banalny przykład. Może też się zdarzyć tak, że okaże się, że w drodze jest kolejne dziecko. Albo, że Twój samochód, którym dojeżdżasz codziennie do pracy właśnie odmówił posłuszeństwa i potrzebuje kosztownej naprawy. Nie powinniśmy pozwalać na to, by sytuacje tego typu mogły nas totalnie zaskoczyć. Musimy być na nie przygotowani. Wówczas oszczędzimy sobie nerwów oraz problemów z kredytami, długami itp. Co jednak zrobić, żeby być na taką sytuację przygotowanym? Nie możemy przecież liczyć na horoskop, który przepowie nam przyszłość. To proste – musimy dysponować lokatą, z której w każdej chwili możemy skorzystać. Zacząć więc należy od oszczędzania. Najlepiej jednak nie do skarbonki, czy skarpety, a oszczędzania na lokacie bankowej. To zdecydowanie bardziej bezpieczna opcja, ponadto – pozwala uchronić się przed efektem inflacji, w wyniku której pieniądze tracą na wartości. Dzięki lokacie też zarabiamy.

Patrz na procenty!

Tym, co interesuje nas najbardziej przy wyborze danej lokaty, jest jej oprocentowanie. Im wyższe oprocentowanie, tym więcej pieniędzy zarobimy na naszym kapitale. Im mniejsze – tym mniej. To proste. Ważna jest jednak także długość zawieranej przez nas umowy. Jeśli zdecydujemy się na naprawdę długoterminową umowę z bankiem – możemy na tym sporo stracić, jeśli wcześniej wyciągniemy pieniądze z konta – odsetki mogą nam zostać odebrane. jeśli zakładamy, że taka sytuacja może mieć miejsce – odpuśćmy sobie lokaty długoterminowe.

Lokata krótkoterminowa, lub lokata progresywna.

Możemy albo zdecydować się na lokatę krótkoterminową – na przykład półroczną, albo na lokatę progresywną. Ta pierwsza to oczywiście lokata na po prostu krótszy okres roku. Lokata progresywna natomiast to szczególny przypadek lokaty, dość mocno różniący się od klasycznych lokat. Oprocentowanie nie jest tu ustalane na samym początku umowy z góry na cały okres. Rośnie ono wraz z upływem kolejnych miesięcy. Na początku jest niższe, potem wyższe – im dłużej pieniądze pozostają na lokacie. Pozwala nam to na wypłacenie pieniędzy w każdej chwili – bez ryzyka utraty odsetek już zarobionych. To byłoby więc idealnym rozwiązaniem dla nas, jeśli chcemy mieć możliwość dostępu w każdej chwili do naszych pieniędzy. Oczywiście – jeśli ich wcześniej nie wyciągniemy, zarobimy zdecydowanie więcej – oprocentowanie będzie bowiem dużo wyższe pod koniec trwania umowy. Jeśli jednak taka sytuacja wyniknie i będziemy musieli na przykład wyremontować pokój przed narodzinami nowego dziecka – lokata progresywna pozwala nam na wycofanie kapitału, bez konieczności utraty całych odsetek, jakie udało się nam zarobić. Wydaje się to być idealnym, złotym środkiem. Najlepiej porównać oferty różnych banków i zobaczyć, jakie typy lokat one oferują. Wybierzmy po prostu taką, która da nam najwięcej pieniędzy, oraz odpowiadać będzie naszym warunkom.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.