Lokata bankowa a konto oszczędnościowe

Rozpoczynając inwestowanie pieniędzy na wszelkiego rodzaju kontach bankowych, należy odpowiednio zapoznać się z ofertami banków, ponieważ proponują one bardzo wiele produktów służących temu celu. Między innymi takimi usługami są lokata bankowe i konto oszczędnościowe, które dają możliwość uzyskania dodatkowych środków pieniężnych, jednak różnią od siebie warunkami umowy. Przed zainwestowaniem pieniędzy należy się poważnie zastanowić, gdzie je ulokować aby były bezpieczne i przyniosło to oczekiwane efekty. W dzisiejszych czasach jest szeroki dostęp o informacji w tym zakresie, dlatego warto zapoznać się z nimi.

Lokata bankowa

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż lokata bankowa to usługa, której umowa jest zawierana na określony czas, przy czym oprocentowanie jest znane podczas podpisywania umowy. Z tego wynika fakt, iż już na początku inwestowania pieniędzy można przewidzieć jakie uzyskać się przychody z tego tytułu. Podczas trwania okresu umowy lokaty bankowej, instytucja finansowa zajmująca się tego rodzaju kwestią nie ma możliwości zmiany jej warunków. Jest to bardzo korzystne, ponieważ od razu znany jest efekt końcowy zdeponowania odpowiedniej kwoty pieniężnej. Ponadto należy zaznaczyć, iż środki które zostały umieszone na lokacie bankowej można wypłacić dopiero po zakończaniu okresu jej trwania. W przeciwnym razie bank może rościć sobie zwrot uzyskanych odsetek. Ważna informacją na temat lokat bakowych jest fakt, iż w trakcie jej trwania nie ma możliwości dopłacenia środków.

Konto oszczędnościowe

W przypadku konta oszczędnościowego oprocentowanie środków podczas okresu jego trwania jest zmienne. Wynika to jasno z treści umowy i bank bez żadnych konsekwencji ma możliwość zmiany wysokości oprocentowania. Natomiast środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym można swobodnie wpłacać i wypłacać. Zazwyczaj banki nie mają górnej granicy kwoty, której nie można przekroczyć. Swoboda w korzystaniu ze środków znajdujących się na koncie wiąże się z tym, iż to oprocentowanie jest zazwyczaj niższe niż na lokacie bankowej. Jednak nie ma tutaj żadnego ryzyka jeżeli chodzi o utratę pieniędzy, ponieważ w każdej chwili można je wycofać z konta oszczędnościowego i przeznaczyć na odpowiedni cel.

Korzyści z konta oszczędnościowego i lokaty bankowej

Konta oszczędnościowe są bardzo swobodną możliwością oszczędzania, natomiast lokaty bankowe mają określone ramy, których należy się trzymać. W zależności od tego ile środków pieniężnych się posiada i na jaki cel są one przeznaczone, należy wybrać opcję, która jest bardziej wygodniejsza. Decydując się na lokatę bankową cel realizacja określonego planu musi mieć z pewnością odroczony termin realizacji. Natomiast w sytuacji kiedy niebawem chce się skorzystać ze zgormadzonych środków to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe. Konto oszczędnościowe pomimo niskich odsetek kapitalizacji jest bezpieczne, natomiast lokata bankowa proponująca wyższe oprocentowanie z pewnością kusi skorzystanie, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, iż środki będą zamrożone na odpowiedni okres czasu.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.