• Bez kategorii

Jak dobrze wybrać lokatę bankową?

Inwestowanie może przybierać różne formy. Generalnie sposoby inwestowania można podzielić na te pozwalające na osiąganie wysokich zysków, ale charakteryzujące się również dużym ryzykiem oraz na te, które przynoszą raczej niewielkie zyski, ale za to zyski praktycznie pewne. Do tych drugich niewątpliwie należą lokaty bankowe, które są bardzo bezpiecznym sposobem inwestowania, a jednocześnie należą do najpopularniejszych produktów bankowych. W związku z tym, że są to depozyty bankowe, są one również objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Oznacza to, że nawet w przypadku niewypłacalności banku, Fundusz wypłaci nam wartość depozytu na lokacie do wartości 100 000 euro.

Wybór lokaty

Jako, że lokata bankowa jest bardzo popularnym produktem bankowym i sposobem inwestowania, jest ona dostępna praktycznie w każdym banku. Z jednej strony jest to oczywiście zaleta, ale z drugiej może nieco utrudniać wybór najlepszej opcji. Dlatego warto skorzystać z rozwiązania, jakim są różnego rodzaju rankingi, czy porównywarki lokat, które pozwolą nam wstępnie uporządkować dostępne na rynku oferty i wybrać te najlepsze. Oczywiście trzeba wiedzieć, co jest istotne przy wyborze lokaty i co będzie najkorzystniejszą opcją w naszym przypadku.

Co wpływa na zysk?

Wybierając lokatę chcemy oczywiście możliwie najwięcej na niej zarobić. Podstawowa sprawą w tej kwestii jest oczywiście odpowiednie oprocentowanie lokaty, które bezpośrednio wpływa na zyski, jakie z niej osiągniemy. Jednak z samym oprocentowaniem wiążą się również inne sprawy, takie, jak rodzaj oprocentowania. Oprocentowanie może zaś być stałe lub zmienne. W tym pierwszym przypadku przy obliczaniu wysokości oprocentowania bierze się pod uwagę wysokość stóp procentowych, która obowiązuje w dniu otwierania lokaty i obowiązuje ona również przez cały okres jej trwania. Z kolei przy oprocentowaniu zmiennym, jego wartość będzie się na bieżąco zmieniać wraz ze zmieniającymi się stopami procentowymi, co z jednej strony daje możliwość większych zysków w przypadku podwyżki stóp i tym, samym oprocentowania, a z drugiej strony istnieje możliwość osiągnięcia mniejszych zysków niż były zakładane na początku. Oprócz oprocentowania i jego rodzaju na wysokość odnoszonych zysków, ma również w pewnym stopniu kapitalizacja odsetek, a dokładnie jej częstotliwość. Im ta częstotliwość będzie większa, tym lepiej. Kapitalizacja polega bowiem na dopisywaniu odsetek do kapitału. Po każdym takim dopisaniu zwiększa się oczywiście kwota, od której naliczane są kolejne odsetki, więc i zyski będą większe.

Nie tylko kwestia zysku

Zyski to oczywiście nie jedyna sprawa, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze lokaty. Ważny jest chociażby czas jej trwania. Łączy się to również pośrednio z zyskami, gdyż środki dłużej pracujące na lokacie, to większe zyski, ale czas trwania lokaty określa, kiedy będziemy mogli wybrać środki. Panuje bowiem generalna zasada, że pieniądze z lokaty możemy podjąć dopiero po jej zakończeniu, jeśli nie chcemy utracić wypracowanych już odsetek. Jeśli wiemy, że naszych pieniędzy nie będziemy potrzebować na bieżące wydatki przez dłuższy czas, możemy ulokować je na lokacie długoterminowej, na przykład rocznej, czy dwuletniej. Z kolei jeśli przewidujemy, że w stosunkowo niedługim czasie będziemy ich potrzebować, lepszym rozwiązaniem będzie lokata krótkoterminowa, na przykład kwartalna. Dzięki temu będziemy mogli środki nieco pomnożyć, a w odpowiednim czasie wybrać je bez utraty wypracowanych odsetek. Zawsze możemy tez środki umieścić na lokacie ponownie. Warto też pamiętać, że lokata ma określony wkład minimalny, dlatego też aby otworzyć konkretna lokatę musimy dysponować odpowiednią kwotą.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.