Kredyt gotówkowy i jego koszty

Każda instytucja finansowa chcąc przyciągnąć do siebie klientów kusi ich promocyjnymi ofertami kredytów gotówkowych. Czasem może się okazać, że kredyt, który miał być udzielony na preferencyjnych warunkach generuje wyższe koszty. Dlatego tak ważne jest dokładne czytanie umowy kredytowej przed jej podpisaniem.

Czym jest formularz informacyjny?

Każdy bank i każda instytucja finansowa udzielająca kredytu gotówkowego zobowiązana jest do informowania klientów o wszystkich parametrach i warunkach, na których opierać się będzie udostępniane zobowiązanie. Są to tak zwane formularze informacyjne zawierające wszelkie dane na temat wysokości oprocentowania kredytu, wysokości raty i prowizji. Tego typu informacje są przekazywane jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej tak aby kredytobiorca był świadomy wszelkich opłat jakie generuje podjęcie kredytu gotówkowego.

Koszty dodatkowe kredytu gotówkowego

Niektóre instytucje finansowe oferując swym klientom kredyty na preferencyjnych warunkach często nie wspomina o ich tak zwanych ukrytych opłatach takich jak wykupienie karty debetowej lun założenie konta w określonej instytucji finansowej. Takie działanie ma na celu zmniejszenie wskaźnika RRSO by przekonać do oferty jak największą liczbę potencjalnych kredytobiorców. Koniec końców taka propozycja kredytowa nie jest opłacalna. Jeżeli chcemy mieć pewność wybrania korzystnej oferty, przekalkulujmy wszystkie parametry kredytu czytając dokładnie umowę by zobowiązanie spłacane przez nas na przestrzeni lat było naszą świadomą decyzją a nie narzuconym obowiązkiem.Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego wymagane jest wówczas kiedy jego wysokość sięga rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kredyty gotówkowe zaciągane na mniejsze kwoty zwykle takowego ubezpieczenia nie wymagają.

Internet pomoże…

Kiedy nie mamy już wątpliwości, że wyłącznie kredyt gotówkowy będzie naszym wsparciem, wówczas nasze poszukiwania powinniśmy rozpocząć od… przeglądarki internetowej. W dzisiejszych czasach to właśnie internet daje możliwość analizy parametrów kredytowych jeszcze przed wizytą w banku. W ten sposób można nie wychodząc z domu upewnić się czy interesująca nas opcja kredytowa jest na tyle preferencyjna aby z niej skorzystać.Co wpływa na wysokość kredytu gotówkowego?

Bardzo ważne jest, aby każdy potencjalny kredytobiorca miał świadomość tego, że środki finansowe, o które wnioskował będą powiększonej o koszty kredytu do których należą :

  • Opłata prowizyjna
  • Wskaźnik RRSO
  • Oprocentowanie
  • Koszty dodatkowe (karta debetową)

Czym jest RRSO?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest to wartość procentowa przedstawiająca koszty kredytu gotówkowego na przestrzeni 12 miesięcy. Każda instytucja jest upoważniona do informowania klientów o jej wysokości, gdyż taka informacja uzmysławia potencjalnemu kredytobiorcy stopień opłacalności danego zobowiązania gotówkowego.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.