Niezależność finansowa, jak podejść do problemu?

Tworzenie bazy ekonomicznej pod uzyskanie niezależności finansowej jest bardzo trudnym zadaniem i wymaga dopasowania optymalnych narzędzi nie tylko oszczędnościowych, ale przede wszystkim inwestycyjnych. W artykule podyskutujemy o perspektywach budowania niezależności finansowej w odniesieniu do sytuacji na współczesnym rynku kapitałowym.

Niezależność ekonomiczna to pojęcie bardzo ciekawe, ponieważ umożliwia tak naprawdę codzienne życie z odsetek. Niezależność ekonomiczna może polegać na wypracowaniu bardzo dużego kapitału, własnych oszczędności, a później na przeniesieniu ich pod lokaty bankowe, klasyczne depozyty oszczędzające. Klienci w bankach detalicznych, którzy dysponują bardzo dużym kapitałem, rzędu kilkuset tysięcy złotych otrzymują praktycznie zawsze preferencyjne warunki oprocentowania, co umożliwia faktycznie podniesienie efektywności długoterminowego oszczędzania. Warto zobaczyć w polityce danego, ulubionego banku detalicznego, w jakich widełkach stosuje negocjacje oprocentowanie i do takiego celu dążyć. W ten sposób jesteś w stanie uzyskać niekoniecznie całkowitą, ale częściową niezależność finansową, która umożliwia, np. przeniesienie życia zawodowego do pasji, czy do własnego biznesu. W drugiej kolejności niezależność ekonomiczna wynika z dochodów pasywnych, czyli z automatyzacji działalności gospodarczej, ze sprzedaży wartościowych projektów, najczęściej w sektorze nowych technologii, ale nie tylko. Praktycznie jednak na każdym etapie budowania niezależności finansowej potrzebujesz sporych oszczędności, po które możesz sięgnąć po wystąpieniu krytycznych sytuacji.

Warto również zadbać o maksymalną płynność majątku, a do tego służą właśnie lokaty bankowe. Jeżeli posiadasz wielkie pieniądze, ale rozproszone po różnych inwestycjach, często ryzykownych lub posiadasz kapitał w nieruchomościach nie możesz podjąć od razu wszystkich środków. To dość niepewna kwestia, która wymaga analizy własnych potrzeb, potencjału gospodarki nie tylko krajowej, ale również międzynarodowej. Bardzo duże kryzysy finansowe potrafią zrujnować największe podmioty, uważane za niezawodne do tej pory. Płynność i zabezpieczenie środków na lokacie bankowej jest zatem kluczem dla uzyskania bezpiecznej niezależności ekonomicznej.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.