Welcome to Lokatowe Zyski Monday, October 18 2021 @ 10:02 am CEST

Dochód w zdolności kredytowej do kredytu hipotecznego

  • Thursday, February 27 2020 @ 01:54 pm CET
  • Contributed by:
  • Views: 329
Geeklog

Zdolność kredytowa to obowiązkowy czynnik to przyznania kredytu hipotecznego. W jaki sposób bank podchodzi do monitorowania dochodu w zdolności kredytowej i czy nieudokumentowane źródła, czy środki z programów socjalnych to akceptowana reguła?

Czym jest zdolność kredytowa?

Bank analizuje zdolność kredytową z bardzo prostym założeniem. Kredytobiorca musi udowodnić, czy jest w stanie przyjąć na siebie długoterminowe obciążenie ekonomiczne. Bez tego nie ma mowy o wypłacie pieniędzy. Dla banku kredyt hipoteczny to inwestycja, która opłaca się wyłącznie w momencie terminowej spłaty najlepiej, jak najdłuższej. Przy ratach równych w kredycie hipotecznym kredytodawca zarabia najwięcej.

Udokumentowane źródła dochodów to podstawa

W umowach o kredyt hipoteczny akceptuje się wyłącznie dochody udokumentowane, ale już niekoniecznie tylko z umowy o pracę. Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie, czy o dzieło pod warunkiem uzyskiwania regularnych przelewów też wchodzi w grę. Wysokość dochodów przy zaciąganiu kredytu hipotecznego jest tak samo ważna, jak systematyczność przelewów. Każde zaburzenie płynności to spore niebezpieczeństwo dla polityki banków. Dochód wynika nie tylko z pracy. Może pochodzić z emerytury, renty, a nawet z działalności gospodarczej, czy wynajmu innej nieruchomości. Najlepiej przedstawić w banku wszystkie źródła uzyskiwanych dochodów, aby zwiększyć szanse na tańsze zadłużenie.

Małżeństwo, czy rozdzielność majątkowa przy kredycie hipotecznym?

Bardzo dobrze wygląda strategia łączenia zdolności kredytowych wśród małżeństw. W przypadku podpisania intercyzy niestety nie jest to już możliwe, a bank rozpatruje zdolność kredytową oddzielnie dla każdego partnera. Niektóre pary rezygnują z rozdzielności majątkowej, aby lepiej podejść do analizy zdolności kredytowej. Banki przy monitorowaniu sytuacji ekonomicznej kredytobiorcy nie uwzględniają natomiast renty czasowej, programów socjalnych, systemów premiowych, chociaż czasami bardzo wysokich. Praca bez umowy jest absolutnie wykluczona.

Podsumowanie

Im gorsza forma umowy o pracę, tym mniejsze prawdopodobieństwo na uwzględnienie 100% dochodów. Wysokie, stabilne dochody i najlepiej dobre ubezpieczenie na wypadek utraty pracy to szansa na obsługę naprawdę taniego kredytu hipotecznego.