Welcome to Lokatowe Zyski Monday, October 18 2021 @ 08:43 am CEST

Polacy, a zadłużenie

  • Friday, March 22 2019 @ 01:50 pm CET
  • Contributed by:
  • Views: 674
Geeklog

Związek Banków Polskich publikuje cykliczne informacje o rynku kredytowym oraz o strukturze oszczędności krajowego społeczeństwa. Co mówią najnowsze raporty o tendencjach zadłużeniowych w Polsce i czy rośnie sympatia do kredytów gotówkowych? Zobacz ranking i poznaj opinie o kredytach na kredytomania.eu.

Struktura kredytów krótkoterminowych w kraju

Praktycznie 25% wszystkich udzielanych kredytów to właśnie kredyty konsumpcyjne, które zostały właściwie zoptymalizowane pod kątem prawnym. Od niedawna obowiązuje bowiem zasada ograniczenia kosztów pozaodsetkowych i windykacyjnych w umowach pożyczek krótkoterminowych. Kredytobiorca przy zauważeniu klauzul niedozwolonych w umowie nie musi regulować zobowiązania, a sądy przychylają się chętnie do rozwiązywania podobnej współpracy. Produkty kredytowe dominują nad strukturami oszczędnościowymi w Polsce, co potwierdza polityka niskich stóp procentowych. W obecnych warunkach gospodarczych kredytowanie się po prostu opłaca, a oszczędzanie to jedynie ochrona kapitału przed inflacją. Najwięcej kredytów konsumpcyjnych zaciągają kredytobiorcy w wieku 25 – 44 lat. Im starszy kredytobiorca, tym bardziej preferuje współpracę z bankiem detalicznym. Pożyczkobiorcy dopiero zaczynający przygodę z sektorem pożyczkowym przechodzą z reguły do firm pożyczkowych, najczęściej internetowych.

Większe zadłużenie, ale z dużą ostrożnością

Rynek kredytów konsumpcyjnych regularnie rośnie. Widać na nim wyraźnie tendencję wzrostową. Polacy zadłużają się z reguły pod wpływem emocji, a pieniądze z zadłużenia przeznaczają na zakup środków trwałych. To całkiem racjonalna perspektywa, ponieważ sprzęty gospodarstwa domowego utrzymują pewną wartość, nawet po dłuższym czasie. W razie problemów ze spłatą to dodatkowe zabezpieczenie. Od lat rośnie zainteresowanie większymi pożyczkami gotówkowymi i dłuższymi terminami spłaty, co gwarantuje uzyskanie niskiej raty miesięcznej, niestety przy wyższym koszcie całkowitym umowy. Polacy nie zadłużają się ponad normę i pilnują wskaźników wypłacalności. To duża różnica w porównaniu do wielu krajów europejskich, gdzie zadłużenie przekracza nawet 100% uzyskiwanych dochodów. Strach przed większymi długami wynika również z braków w wiedzy finansowej, do czego przyznaje się wielu pożyczkobiorców w różnorodnych ankietach.