Welcome to Lokatowe Zyski Monday, October 18 2021 @ 08:48 am CEST

Najpopularniejsze skróty bankowe.

  • Wednesday, April 19 2017 @ 12:18 pm CEST
  • Contributed by:
  • Views: 1,295
Geeklog Czym jest 3D Secure.

W bankowości można się natknąć na wiele skrótów, które związane są z lokatami, czy też kredytami. Wielu z nas nie ma pojęcia co tak naprawdę te skróty oznaczają. Zacznijmy od 3D Secure. Jest to usługa jaka związana jest z bezpieczeństwem podczas płacenia kartami przez siec internetową. Do tej pory w czasie realizacji transakcji internetowych trzeba było podać dane jakie znajdują się na rewersie i awersie karty. Podać trzeba było numer karty, datę jej ważności i kod. Podając takie dane mogły one bez problemu wpaść w niepowołane ręce. Coraz więcej banków korzysta z 3D Secure, a w czasie dokonywania transakcji za pomocą kodu SMS na numer telefonu klienta. Pojęcie BIK.

Kolejnym z takich pojęć jest pojęcie BIK. Skrót ten oznacza to samo co Biuro Informacji Kredytowej. BIK jest spółką, w jakiej akcjonariuszami są banki polskie komercyjne, a także Związek Banków Polskich. W BIK znajdziemy informacje odnośnie kredytów jakie spłacają klienci zarówno banków jak i SKOK-ów. W BIK każda osoba, która tam sie znajduje ma wystawiona ocenę punktową. Im większa jest ocena punktowa tym lepiej wyglądamy w oczach banku w jakim ubiegamy się o kredyt. W BIK zbierane są nie tylko informacje odnośnie dłużników, ale również informacje o wszystkich kredytach. CVV2 i CVC2 są skrótami jakie znajdują się na rewersie karty płatniczej. Kody te podaje się w czasie dokonywania zakupów za pośrednictwem internetu. Kody te najczęściej znajdują się po prawej stronie paska, gdzie składamy swój podpis. HCE oznacza Host Card Emulation. Jest to pojęcie jakie wiąże się z płatnościami zbliżeniowymi za pośrednictwem komórki.
Komisja Nadzoru Finansowego- pojecie i zadania.

KNF jest pojęciem Komisji Nadzoru Finansowego. Jest to organ na poziomie administracji rządowej, jaki zajmuje sie sprawowaniem nadzoru nad sektorem finansowym w Polsce. Komisja Nadzoru Finansowego ma za zadanie kontrolować SKOKI i sektor bankowy w naszym kraju, a także ma ona bezpośredni wpływ na działalność banków. Działa również w sposób pośredni na kieszeń klientów. Kolejnym ze skrótów jest skrót NFC. Oznacza Near Field Communication. Jest to nic innego jak sposób komunikacji, która polega na wykorzystywaniu bezprzewodowej wymiany danych na odległość zaledwie kilku centymetrów. NFC jest technologią jaka wykorzystywana jest w telefonii komórkowej. Za pomocą NFC można z łatwością przesyłać informacje pomiędzy telefonami. Można również dokonywać transakcji w sklepach. Usługa ta jest dostępna w większości większych banków jakie działają na naszym polskim rynku. RRSO jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to koszt całkowity kredytu jaki ponosi klient i wartość ta jest wyrażana w procentach. Stanowi ona pewien procent całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. RRSO pokazuje jak tak naprawdę drogi jest kredyt jaki wybraliśmy. RRSO może w niektórych przypadkach sięgać nawet kwoty 30-40%. Jest to bardzo duża wartość.