Welcome to Lokatowe Zyski Monday, October 18 2021 @ 09:18 am CEST

Jak wygląda promocja firm pożyczkowych?

  • Wednesday, January 18 2017 @ 01:21 pm CET
  • Contributed by:
  • Views: 914
Geeklog

Firmy pożyczkowe (parabanki) z zasady nie podlegają obserwacji odgórnej. Komisja Nadzoru Finansowego jeszcze kilka lat temu w ogóle nie interesowała się sektorem pozabankowym. Prywatne firmy stosowały własne założenia udzielania pożyczek krótkoterminowych – chwilówek. Sytuacja zaczyna się jednak powoli zmieniać. Komisja Nadzoru Finansowego publikuje informacje o podejrzanych podmiotach występujących w branży kredytowej. To ogromne ułatwienie dla przeciętnego kredytobiorcy. W artykule porozmawiamy o technikach promocji firm pożyczkowych, a także o potencjalnych naruszeniach przepisów. Bardzo wiele firm pożyczkowych stosuje (prawdopodobnie nieświadomie) zakazane zapisy w umowach kredytowych, a także w samych reklamach, tutaj znajdziesz same rzetelne informacje http://www.splatka.pl/.

Popularne zachowania występujące w firmach pożyczkowych

Parabank to w praktyce instytucja finansowa, która działa na bazie prywatnego kapitału. Parabank nie ma prawa do przechowywania depozytów klientów. To działalność gospodarcza, gdzie występuje ryzyko straty dużego kapitału na udzielaniu pożyczek. Udzielanie pożyczek w parabankach nie jest mocno regulowane. Brak regulacji, duża swoboda zarządzania podobnym biznesem generuje ogrom patologii. Firmy pożyczkowe, czyli parabanki wyróżniają się tym, że udzielają kredytów gotówkowych osobom o słabej lub żadnej zdolności kredytowej. W zamian chcą po prostu większego oprocentowania, większych prowizji, pokaźnego zabezpieczenia umowy (ten ostatni punkt występuje już jednak dość rzadko). Parabanki przyciągają klientów uproszczonymi formalnościami, a przy tym maksymalną dostępnością. Przy pozyskiwaniu większych kredytów w parabankach warto uważać na tzw. opłaty za rozpatrzenie wniosku (opłaty przedwstępne). Nieuczciwe podmioty zachęcają klienta do wniesienia opłaty za rozpatrzenie wniosku w dość dużej wysokości, a następnie rezygnują z nawiązania współpracy. Na koszt chwilówki składa się zwyczajowo oprocentowanie, prowizja, opłata przygotowawcza. Czasami zdarza się, że parabank na życzenie dociera do klienta, a to generuje jeszcze dodatkowe koszty za wypłatę środków. Czytanie regulaminów parabanków warto uznać za obowiązek każdego pożyczkobiorcy.

Jak kształtują się w parabankach warunki spłaty kredytu gotówkowego?

Jak widzisz na rynku pożyczkowym działa sporo podmiotów mało etycznych. Oczywiście w branży występuje też wiele uczciwych firm pożyczkowych. Jak je rozpoznać? Po pierwsze monitoruj listy ostrzeżeń na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Po drugie zwróć uwagę na kalkulatory kredytów gotówkowych, a także na dodatkowe warunki do spełnienia przy wypłacie pieniędzy. Uczciwy parabank stosuje zasadę „tylko oprocentowanie do spłaty”, bez prowizji, bez opłat przygotowawczych, bez opłat za opiekę w domu klienta. Takie oprocentowanie jest nieco wyższe, jednak i tak korzystne dla słabo zarabiających klientów. Parabanki nie stosują wysokiego oprocentowania z prostego powodu. Według norm prawnych oprocentowanie to maksymalnie czterokrotność stopy lombardowego kredytu (wskaźnik ustala Narodowy Bank Polski). Jeżeli parabank nie chce zdradzić ci wszystkich kosztów zobowiązania, a podaje wyłącznie niskie oprocentowanie to znak, że trzeba sprawdzić regulamin i ostrożnie podpisać umowę. Pamiętaj, że po podpisaniu umowy kredytowej (dowolnej) masz dwa tygodnie na jej rozwiązanie, bez żadnych pytań. Zaleca się zatem, aby nie wydawać od razu uzyskanych środków, ale przeanalizować spokojnie dokumenty, nawet z pomocą studentów prawa (na wielu uczelniach pojawiają się panele bezpłatnych konsultacji, właśnie w podobnych sprawach).